0

Агроволокно: як вибрати укривний матеріал

Агроволокно: как выбрать укрывной материал

Агроволокно (спанбонд) — нетканий матеріал на основі поліпропілену. Він легкий, міцний, повітропроникний і, на відміну від тепличної плівки, не провокує появу грибка. Агроволокно використовують для вирощування ягід, квітів, овочів, чагарників та навіть дерев.

Призначення агроволокна

bile_agrovolokno.jpg

Призначення агроволокна — створювати комфортні умови для рослин. Для цього ним:

  • накривають грядки, зменшуючи вплив несприятливих факторів довкілля;

  • вистеляють міжряддя, щоб захистити від промерзання кореневу систему та заблокувати появу бур’янів.

Біле агроволокно

Біле агроволокно — завдяки кольору — не накопичує тепло, відбиваючи сонячне проміння. Тому рослини не перегріваються. Матеріал випускають у різних варіантах щільності — від 17 до 60 г/м2.

Призначення білого агроволокна:

  1. захищати від сонячних опіків, перегріву, морозу, вітру;

  2. не дозволяти птахам клювати посіви або плоди;

  3. перешкоджати заселенню комахами (спанбонд і слугує фізичною перепоною, і через білий колір робить ділянку менш привабливою для шкідників);

  4. слугувати матеріалом для тепличок, парників, зимових «куполів» для чагарників тощо.

Біле агроволокно, як правило, знаходиться над рослинами. Воно легке та максимально «дихаюче».

Чорне агроволокно

agrovolokno_dlya_polunytsi.jpg

Чорне агроволокно, на відміну від білого, поглинає сонячні промені. За день матеріал накопичує тепло, а вночі віддає його рослинам, зменшуючи негативний вплив температурних коливань.

Чорний спандбонд щільний — від 30–50 г/м2. Витривалий матеріал ідеальний, щоб:

  1. запобігати проростанню бур’янів та появі ґрунтових шкідників — поглинання тепла створює несприятливі умови для їх розвитку;

  2. утримувати вологу в ґрунті за рахунок все тієї ж теплопоглинаючої здатності;

  3. захищати кореневу систему від промерзання;

  4. зберігати плоди від гниття та бруду (оскільки вони не торкатимуться землі).

Чорний спандбонд кладуть на землю — це найкращий матеріал для мульчування. Його використовують при вирощуванні полуниці, огірків, смородини, аґрусу, ожини.

Враховують тільки, що шкідники, які влітку «боялись» сидіти під чорним агроволокном, в холодний сезон можуть там зимувати.

Чорно-біле агроволокно

Чорно-біле агроволокно щільне (в середньому 50 г/м2) й використовується для мульчування. Його особливість — поєднання кольорів:

  • білу сторону кладуть «лицем» до сонця;

  • чорна сторона має «дивитись» в землю.

Світла сторона відбиває сонячні промені, не даючи землі перегріватись, чорна — зберігає вологу й блокує бур’яни. Це хороший варіант для спекотного клімату.

Агротканина

agrotkanyna_dlya_mulchuvannya.jpg

Агротканина — тканий матеріал на основі поліпропіленових ниток та з додаванням УФ-стабілізаторів. Візуально вона нагадує мішки для цукру.

Агротканина міцніша і служить довше, ніж спандбонд. Її використовують, якщо зносостійкість грає ключову роль (наприклад, у великих садах, парках тощо). Призначення агротканини:

  • формування доріжок — тоді агротканина присипається гравієм, землею;

  • часто використовують в садових центрах для викладки рослинв контейнерах, корені з дренажних отворів контейнерів не проростають в ґрунт;

  • мульчування ділянок, де ростуть багаторічники.

Агротканину можна закопувати, по ній можна ходити, вона витримає, якщо по поверхні тягнути великий горщик для квітів тощо. Матеріал буває різних кольорів:

  1. чорна агротканина, як і чорне агроволокно, добре поглинає тепло;

  2. зелена — нагрівається менше, що дозволяє уникнути перегріву кореневої системи;

  3. коричнева — теж нагрівається менше чорної й застосовується для мульчування під соснову кору, оскільки співпадає з нею по кольору;

  4. біла — відбиває сонячні промені й часто використовується для вистилання ґрунту в теплицях, щоб покращити розсіювання світла та уникнути перегріву.

Щільність агротканини складає від 70 до 135 г/м2. Найпопулярніший варіант — 100 г/м2. Лежати агротканина на землі може 5–15 років.

Як правильно користуватись агроволокном

yak_kripyty_agrovolokno.jpg

Користуватись агроволокном не важко. Як правило:

  • білим спанбондом накривають грядки, залишаючи матеріал трохи провисати, — рослини, зростаючи, будуь його підіймати;

  • на чорному агроволокні вирізають отвори відповідно до розмітки ділянки (тобто кожен отвір — це місце для саджанця) — а потім матеріал розкладають по очищеній від каміння та бур’янів землі, щільно притискаючи;

  • якщо чорне агроволокно використовується виключно для мульчування, то його одразу розстилають на вибраному місці — у міжрядді або на доріжці.

Розстилаючи поряд два відрізки матеріалу, краєм одного трохи вкривають край іншого. Головне — міцно закріпити агроволокно. Згодяться:

  1. недорогі садові кілочки;

  2. цегла, каміння, дошка, грудки землі;

  3. пластикова пляшка — її прикопують, на шийку накладають агроволокно, закручують кришку;

  4. металеві скоби — просто згинають дріт у вигляді літери П й притискають матеріал.

Якщо агроволокно використовується для укриття на зиму чагарників та дерев, його фіксують за допомогою мотузок або тонкого дроту.

Скільки градусів морозу витримує агроволокно

yak_vybraty_agrovolokno.jpg

Морозостійкість агроволокна залежить від щільності. Чим матеріал щільніший, тим він важчий — але тим краще захищає від холоду.

Залежно від щільності, агроволокно витримує:

  1. 17 г/м2 — до -2°С;

  2. 19 г/м2 — до -3°С;

  3. 23 г/м2 – до -5°С;

  4. 30 г/м2 – до -7°С;

  5. 40 г/м2 – до -8°С;

  6. 50 г/м2 – до -10°С;

  7. 60 г/м2 – до -12°С.

Чим щільніший спандбонд, тим менше природного світла він пропускає. Важливо враховувати погоду, щоб не змушувати рослини «сидіти у темряві» тоді, коли їм це не потрібно.

Яка щільність агроволокна

agrovolokno_dlya_parnyka.jpg

    Для розсади, для картоплі

    Для захисту свіжих посівів, розсади або тільки-но посадженої картоплі використовують легке біле агроволокно (17–30 г/м2). Чим більші заморозки очікуються, тим вище щільність.

    Від бур’янів

    Для мульчування використовують чорне агроволокно від 50 г/м2. Його можна застосовувати як під посадку овочів, так і в квітнику під декоративне каміння чи кору.

    Для полуниці

    Полуницю садять під чорне агроволокно щільністю 50–60 г/м2. Воно буває вже з готовими отворами — чи їх вирізають самостійно. Також практикують посадку під агротканину 70 г/м2.

    Для укриття на зиму

    На зиму чагарники та дерева укутують білим агроволокном 50–60 г/м2. Ним же укривають городи та поля в безсніжні зими, якщо треба захистити підзимові посіви (агроволокно замінює шар снігу).

    Для конструкцій

    Для парників і тепличок використовують біле агроволокно 50–60 г/м2. Адже без спеціальної опори (арки конструкції) щільний матеріал може придавити рослини з тонкими стеблами.

    Для багаторічників

    Простір під багаторічними культурами мульчують агротканиною 70–100 г/м2. Її ж використовують для укриття на зиму виноградної лози, троянд, стовбурів плодових дерев, крон хвойних й інших багаторічників.

Бажано придбати кілька варіантів агроволокна, щоб змінювати їх залежно від потреб та погоди. Так вони прослужать довше – й забезпечать максимальну ефективність.


28.10.2024

Повернення до списку

Відгуків поки що немає


Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті.