Все менш доцільним здається зрубувати живу ялинку заради кількох святкових вечорів. Штучні дерева не атмосферні та не екологічні. Тож варто завести вдома араукарію — кімнатну ялинку.
Араукарія розповсюджена в Новій Каледонії, на острові Норфолк, в Новій Гвінеї, в Австралії та Південній Америці. Дерево-довгожитель виростає до 30–70 м та має масивні квіти-шишки. Очевидно, що український клімат — не рідний для араукарії. Проте на узбережжі Криму та в інших південних регіонах у відкритому ґрунті приживаються деякі види – бразильська (Araucaria angustifolia) та чилійська (Araucaria araucana).
Найпопулярніші види для кімнати:
араукарія чилійська (Araucaria araucana) — любить теплий дощовий клімат, але витримує посуху та морози до –20°С. В Україні діють розсадники, що вирощують таку араукарію із насіння, тому вона адаптована до наших умов. Рослина має щільні голки-колючки, які «черепицею» вкривають гілки та стовбур;
араукарія бразильська (Araucaria angustifolia) — менш морозостійка, ніж чилійська, зате легше пробачає вапно у ґрунті. Рослина має опущені гілочки, вкриті довгастми листками-голками;
араукарія різнолиста, або норфолкська сосна (Araucaria heterophylla) — саме вона часто називається «кімнатною ялинкою» і може похвалитись ажурними гілками. Цей не морозостійкий вид найкраще з-поміж усіх приживається вдома.
В кімнаті араукарія не цвістиме. Вона розвиватиметься повільно — до 8–15 см на рік, але при правильному догляді виростає 1–4-метрове деревце.
Точка зростання в араукарії знаходиться у верхівці — її не можна зрізати, бо це зупинить розвиток.
Пересадку після покупки проводять хоча б через 2–2,5 тижні. Весь цей час рослина має перебувати у спокої, без підгодівлі, з помірним освітленням та з періодичним обприскуванням водою.
А в ідеалі пересадку відкладають до весни або початку літа. Користуються методом перевалки:
за 24 години до процедури араукарію рясно поливають;
простукують стінки горщика, щоб полегшити процес витягання;
дістають рослину та струшують лише ту землю, в якій немає коріння;
переміщують араукарію у новий горщик із дренажними отворами (зазвичай він на 2–3 см вищий та ширший від попередника).
Чим більший горщик, тим активніше араукарія формуватиме коріння. Щоб стримати її ріст, беруть ємність «старого» розміру: тоді пересадка просто оновить ґрунт.
Виконують пересадку кожні 3–4 роки; якщо рослина молода, то частіше — раз на 1–2 роки. До речі, великі деревця багато хто не пересаджує — достатньо зняти 7-сантиметровий шар землі та на його місце засипати свіжий субстрат.
При посадці у горщик:
першим шаром насипають дренаж — на 25–30% об’єму;
додають свіжий ґрунт;
поміщають араукарію із земляною грудкою не закопуючи кореневу шийку);
засипають вільний простір новим субстратом, злегка його ущільнюючи;
рясно поливають.
Араукарії подобається слабка кислотність. Купують суміш для хвойних або змішують її самостійно. Знадобляться — листова земля, торф, дерен, пісок (2:2:1:1). Інший варіант — листова земля, хвойна земля, дерен, пісок, перегній (1:1:1:1:1).
Ставлять араукарію там, де її рівномірно оповиватиме яскраве розсіяне світло. Можливе невелике затінення, але для естетичного розвитку крони горщик раз на 7 днів потрібно розвертати іншою стороною — аби всі гілочки отримали порцію сонця.
Кімнату регулярно провітрюють. Бажаний температурний режим:
влітку, під час активного розвитку, — +15–22°С (можна переставити на відкриту веранду чи в сад);
взимку, у період спокою, — +10–15°С (може підійти засклений балкон).
Араукарія не терпить пекучого сонця та близькості до радіаторів опалення. Ще рослині не подобається сухе повітря — в цьому випадку допоможуть обприскування фільтрованою або дощовою водою.
Араукарію поливають тим частіше, чим сухіше повітря та чим спекотніше в кімнаті. Як перелив, так і недолив небажані. Орієнтовна схема:
поливати раз на 7 днів, змочуючи земляну грудку та зливаючи залишок води із піддона;
впевнюватись, що перед кожним наступним поливом верхній шар субстрату встиг підсохнути (якщо не встигає, то поливають рідше).
Взимку рослині потрібно мало вологи, особливо якщо кімната прохолодна. Орієнтуються на стан ґрунту та на інтенсивність опалення. Загалом рекомендація на зиму — поливати, якщо субстрат сухий на 4 см вглиб.
Кімнатну ялинку підживлюють добривами для хвойних, наприклад Нутрівант для хвойних та ландшафтних культур чи Агроном Профі для хвойних — але в слабкій концентрації. Для араукарії шкідливий кальцій, препарати із значним вмістом вапна не використовують.
Орієнтовна частота підгодівлі:
в період вегетації (весна–літо) — раз на 2–3 тижні;
взимку — раз на місяць.
Насіння араукарії з’являється із шишок — вони ж формуються на дереві не раніше 12–15 років. Насіннєвий матеріал можна пошукати в природі (якщо пощастить) або ж спробувати купити (тут переважно зустрічається араукарія чилійська). Чим довше насіння зберігається, тим менший шанс проростання.
Для підвищення вірогідності успіху користуються схемою:
на 24–48 годин замочують насіння у воді;
поміщають насіння у вологий пісок, накривають плівкою;
ставлять у холодильник на 10–15 днів;
садять насіння при +20°С в окремі горщики, накривають тонким шаром моху-сфагнуму;
періодично провітрюють, прибираючи мох, та обприскують фільтрованою водою.
За місяць насіння проросте. 2–3 сезони сіянці тримають в старих горщиках, далі — пересадка.
Живцюють в середині весни або в кінці літа. Напівздерев’янілу гілочку беруть із верхньої частини міцного дерева. Схема наступна:
підсушують живець протягом доби;
обробляють зріз стимулятором коренеутворення;
висаджують живці в суміш торфу та піску (1:1);
накривають плівкою або пластиковими стаканчиками;
тримають при +18–25°С, регулярно обприскуючи та провітрюючи. Вища температура — швидше вкорінення.
Вкорінення займає 2–6 місяців. Після цього рослину пересаджують в постійний горщик. До речі, якщо дерево доросло до стелі, живцем може виступати верхівка (адже берегти її вже немає сенсу).
Араукарія жовтіє, якщо їй не підходять умови. Враховують супутні симптоми:
голки жовті, пагони сухі — дефіцит вологи або світла;
голки жовті, гілки опускаються — забагато вологи або зависока температура;
голки жовті, пагони витягнуті та тонкі — нестача живлення;
голки жовті, розвиток повільний — надлишок кальцію;
голки жовті, з’являється чорний наліт — активність попелиць;
голки жовті, помітні білі «ватні» скупчення — активність борошнистого червця.
Вкорінена араукарія, придбана у перевіреного постачальника, ростиме добре. Температуру, освітлення, підживлення та полив відрегулювати нескладно; головне — менше турбувати деревце пересадками. Коріння — слабке місце. А ось новорічні іграшки на гілки повісити можна — виглядатиме чарівно.
Відгуків поки що немає
Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті. Авторизація