0

Фітолампи: призначення, види, як вибрати

Фитолампы: назначение, виды, как выбрать

Скорочення світлового дня погано витримують не лише люди, а й рослини. Але якщо перші можуть втішити себе кавою чи переглядом серіалу, то квіти та розсада в умовах темряви не вціліють. Без світла неможливий фотосинтез, розвиток, життєдіяльність в принципі. Фітолампа врятує «мешканців підвіконня».

Для чого потрібна фітолампа

fitolampa_dlya_roslyn.jpg

Завдання фітолампи — грати роль «штучного сонця» та імітувати природне освітлення. Світло — будучи електромагнітною хвилею — пробуджує насінину та змушує рослину змінювати структуру й форму (а це і є розвиток).

Біколорні лампи

Проста бюджетна фітолампа – біколорна і світить фіолетово-рожевим. Вона компенсує дефіцит найнеобхідніших хвиль-кольорів, а це:

  • червоний (630–660 нм) — активізує проростання насіння, сприяє нарощенню вегетативної маси, прискорює бутонізацію, «підганяє» цвітіння та плодоношення;

  • синій (430–460 нм) — потрібнний на початку вегетації та в період плодоношення. Робить стебла міцними та короткими, вони не витягуються.

Біколорна лампа задовольняє потреби більшості кімнатних рослин. Адже, якщо кімната не повністю затемнена, певна кількість природного світла все ж надходить через вікна.

Мультиспектральні лампи

Мультиспектральні лампи мають ширший спектр. Вони можуть випромінювати:

  1. теплий білий (4500–5000 К) — необхідний квітучим;

  2. холодний білий (6000 К–6500 К) — для сукулентів або рослин зі значною зеленою масою;

  3. ультрафіолет (380–390 нм) — це так званий «довгий» ультрафіолет UV-A, який стимулює синтез хлорофілу та сприяє збільшенню кількості бруньок і суцвіть;

  4. інфрачервоний (730–740 нм) — не видимий оку, як і ультрафіолет, теж позитивно впливає на розвиток рослини.

Біле світло пов’язано не з довжиною хвилі, а з температурою. Чим вона нижча, тим світло тепліше — тим більше лампа працює в червоному спектрі. Чим вища температура, тим світло холодніше — а світильник переважно «зосереджений» на синьому.

Якщо лампа охоплює весь спектр, в тому числі зелений, то це – фітолампа повного спектру. Вона максимально імітує сонячне світло.

Види фітоламп

koly_vkluchaty_fitolampu_dla_roslyn.jpg

Поступово люмінесцентні фітолампи заміщуються світлодіодними (LED).

Останні служать довше, вони енергоефективніші, не нагріваються та забезпечують якісне освітлення:

  1. фітолампи з цоколем Е27 — нагадують звичайні лампочки; їх використовують, щоб підсвітити окремі горщики; цокольну фітолампу можна вкрутити в настільний світильник, але зручнішими будуть силіконові підвіси, за допомогою яких просто регулювати висоту досвічування рослин;

  2. лінійні фітосвітильники — мають подовжену форму та успішно досвічують великі ящики, підвіконня, стелажі. Легко монтуються на стіну, стелю чи полицю, забезпечать підсвічування рослин на підвіконні чи балконі при недостатній кількості природного освітлення;

  3. фітопанелі (LED-панелі) — прямокутні й складаються із десятків/сотень фітосвітильників; підвішуються під стелю;

  4. LED-стрічки — гнучкі стрічки з великою кількістю світлодіодів; завдяки еластичності та наявності клейкої поверхні їх досить легко прикріпити до будь-яких поверхонь — полиць, шафок чи стіни.

Як використовувати фітолампи

koly_dosvichuvaty_roslyny.jpg

На 1 м² орієнтовно потрібна одна лампа потужністю від 7–8 Вт.

Світильник має знаходитись над рослинами, адже саме цього вони «очікують» від сонця. При бічному освітленні викривлюватимуться стебла.

Над рослинами фітолампи підвішують на висоті:

  • 12–15 см — після посіву та до перших сходів;

  • 20–40 см — для паростків або дорослих екземплярів.

Стебла витягнуті, листки бліді — фітолампа зависоко. Якщо помітні опіки — занизько.

Головне, на що слід звернути увагу в інструкції, — спектр. Моделі повного спектру можна використовувати на постійній основі, окрім періоду проростання.

Бо якщо лампа світить не тільки червоним (630–660 нм), а й дальнім червоним (710–800 нм), вона блокуватиме проростання насіння. В інший час дальній червоний потрібен для адаптації до нічного холоду та вдалого цвітіння.

Коли вмикати фітолампу для рослин

phitolampa_dlya_roslyn.jpg

Фітолампу потрібно вмикати, якщо світловий день триває до 13 годин. За похмурої погоди:

  • вмикають фітосвітильник за 1–2 години до світанку;

  • залишають на 10–12 годин;

  • вимикають на ніч.

Якщо погода ясна, багато сонця, а рослина — на південному підвіконні, можна робити досвічування коротшим. Наприклад:

  1. 6:00–8:00 — лампа увімкнена;

  2. 8:00–19:00 — лампа вимкнена;

  3. 19:00–21:00 — лампа увімкнена.

Якщо рослина тільки-но посіяна, фітолампу тримають ввімкненою цілодобово — доки не з’являться сходи. Перевага червоному, уникають — дальнього червоного, який блокує проростання. Потім ще 2–4 дні зберігають цілодобове досвічування (вже не уникаючи дальнього червоного). Протягом 10 днів підсвічування скорочують до 15–16 годин, потім до 12-ти.

Як вибрати фітолампу

phitolampa_dlya_roslyn_yak_vybraty.jpg

В ідеалі підбирати фітолампу потрібно з урахуванням двох показників. Це кількість світла, що випромінюється світильником (люмени), та рівень освітленості рослин у результаті використання лампи (люкси). Проте виробники часто не вказують цих параметрів. І вибирати лампу доводиться дещо наосліп.

Але хороша новина — будь-яка фітолампа корисна. Принцип дії світильників ідентичний, і у всіх випадках квіти або розсада компенсують дефіцит освітленості — більше чи менше.

Для кімнатних рослин

Для квітучих (орхідеї, фіалки) краще вибирати фітолампи, що мають «режим» теплого білого й стимулюють цвітіння. Світлолюбним сукулентам (кактуси, алое) рекомендовані світильники з холодним білим.

Для розсади

Для розсади часто використовують біколорні синьо-червоні фітолампи, які стимулюють ріст молодих рослин. Проте мультиспектральні моделі також підходять, оскільки вони закривають дефіцити на всіх етапах розвитку.

Загалом будь-яка фітолампа, яка є в продажі, підійде для кімнатних рослин та розсади. Правило просте — чим габаритніший світильник, тим більшу площу він зможе досвітити. Можливо, доведеться поекспериментувати з висотою та місцем розміщення, оскільки в кожному будинку — свої умови, але пара «тестів» — і результат вразить.

08.11.2024

Повернення до списку

Відгуків поки що немає


Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті.