Український сад важко уявити без груші. А ось грушу практично неможливо побачити без медяниці — шкідника, що знижує урожайність та іноді спричиняє загибель дерева. З цією комахою можна боротись, але краще – потурбуватись про профілактику.
Грушева медяниця, або грушева листоблішка — жовто-бура або сіра комаха, довжиною 2,5–3 мм. Вона має дві пари прозорих крилець, вкритих темними жилками: такі «смужки» характерні для всієї родини листоблішок (Psyllidae). Шкідник добре стрибає і літає.
Трапляються сади, віком до 3 років, де немає грушевої листоблішки. Але через кілька сезонів комаха все одно заселяє посадки: на 5-річному дереві шкідник майже точно присутній.
Імаго йдуть на зимівлю у жовтні–листопаді. Вони ховаються в корі дерева, рідше — під опалим листям. Яйця та личинки не витримують холоду і гинуть до зими.
Повний розвиток грушевої листоблішки займає 2,5–4 тижні: в суху спекотну погоду темп пришвидшується, в вологу та прохолодну — сповільнюється. За сезон в Україні з’являються 4–5 поколінь, що накладаються одне на одне. Орієнтовні терміни для центрального регіону:
перше покоління — третя декада квітня (фаза рожевого бутона);
друге — 20 травня–10 червня;
третє — 20 червня–10 липня;
четверте — третя декада липня;
п’яте – друга половина серпня–вересень.
Літ починається рано — за середньодобової температури -2°С. Залежно від регіону це стається в кінці лютого–середині березня. Масовий літ спостерігається приблизно з 20 березня по 10 квітня. Вже при +5°С комахи спарюються, а при +10°С самки відкладають яйця: спочатку у кору, а після появи листя — тільки на ньому.
Кожні 5–6 днів самка, що перезимувала, відкладає по 80–100 яєць. Самець гине одразу після спарювання. Через 1–1,5 місяці помре і самка, але «естафету» приймуть нові покоління. За сприятливих умов із кожного яйця через 8–10 діб виходить личинка. Після п'ятого линяння (тобто ще через 9–15 діб) личинка перетворюється на дорослу особину — імаго. Через 2–3 дні після окрилення юна особина зможе спарюватись. Самки із літніх поколінь встигають відкласти по 700–1200 яєць, тож зараження проходить швидко.
Шкідливими є личинки та дорослі особини. Як і всі напівтвердокрилі (Hemiptera), грушеві листоблішки мають колючо-сисний ротовий апарат — вони проколюють тканини і висмоктують сік із бруньок, квітконіжок, молодих пагонів, листя, зав’язі, плодів.
Шкідник руйнує листовий апарат дерева, через що фотосинтез проходить не так ефективно, — і це викликає загальне ослаблення груші. Ще личинки виділяють солодку «росу», яка провокує появу сажкового гриба.
Дехто плутає грушевих медяниць із білокрилкою. Проте листоблішок буває чутно: увечері та вночі поблизу зараженого дерева звучить характерний тріск від стрибків.
Основні ознаки ураження саду грушевою медяницею:
скупчення яєць на зовнішній або внутрішній стороні листка;
поява липкого сліду, що згодом змінюється чорним нальотом;
навала мурах;
скручування, пожовтіння, опадання листя та квітів;
висихання молодих пагонів;
уповільнення росту дерева;
зменшення плодоношення або його зникнення.
Використання інсектицидів від грушевої медяниці доцільне, якщо кількість комах досягла критичного порогу. А саме:
десять колоній на 100 пагонів;
десять колоній на 100 листків;
п’ять колоній на 100 квіткових розеток.
Простіше кажучи: обприскування потрібне за наявності 3–5 особин на листок або 5–8 на розетку.
Також критичним вважається заселення 25% листків на дереві. Можна перевірити 16 листків на різних гілках: якщо 4 із них густо уражені листоблішками, то є сенс проводити обприскування.
Обробки починають ранньою весною. Щоб впевнитись у «пробудженні» комах, спочатку під дерево стелять біле агроволокно — і стукають по гілках палкою. Темні шкідники добре помітні на світлому тлі.
Схема наступна:
до розпускання бруньок — масляна емульсія Препарат 30В (порушує газообмін і водний баланс в імаго, які зимують на стовбурах дерев, вони гинуть і не встигають відкласти яйця);
в період розпускання бруньок і до цвітіння — контактно-системні препарати Актара, Енжіо, Прованто Максі (поглинаються тканинами дерева і поширюються по судинах, роблячи харчування отруйним для шкідників);
після цвітіння — Енжіо або контактно-кишковий Вертімек (останній гарантує пролонгований захист і безпечний для корисних комах).
За потреби протягом сезону використовують Сілкер»: до 4-х обробок за рік, друга — вже через 5 днів. Інноваційний препарат створює на тілі шкідників полімерну плівку, яка обмежує їхню життєдіяльність. Препарат можна застосовувати за температури + 15–30°С.
Профілактичні засоби допоможуть значно зменшити популяцію грушевої листоблішки в саду. Необхідно:
періодично оглядати груші на наявність зараження;
очищати дерева від старої кори, білити стовбури;
весною та восени проводити профілактичні обприскування від всіх шкідників;
восени перекопувати область пристовбурного кола;
в кінці сезону прибирати рослинні залишки (листя, бадилля тощо);
залучати до саду комах-хижаків, серед яких — сонечка, золотоочки, хижі клопи (можна встановити будиночки для комах або посадити на ділянці зонтичні культури, які прибавлять на ділянку корисних комах).
Позбавитись грушевої медяниці не важче, ніж решти шкідників. До того ж листоблішки гинуть і під час обробки саду від попелиць та інших комах.
Тож головне — регулярно піклуватись про ділянку, не допускаючи "окупації" вашого саду небезпечними «гостями».
Відгуків поки що немає
Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті. Авторизація