Як укрити виноград на зиму: 9 ефективних способів

Как ухаживать за виноградом

Як і коли потрібно вкривати виноград? На це питання відповісти однозначно дуже важко - багато що залежить від клімату і регіону, в якому він росте. Але утеплювати коріння рослини потрібно, як тільки прийшли перші холодні й морозні ночі. У деяких регіонах - це вересень, в інших - жовтень, ну а в третіх - листопад.

Коренева система винограду дуже чутлива до морозу. Але пам'ятайте: щоб виноградна лоза загартувалася, вона повинна пережити перші заморозки. Тому, як тільки припинилися осінні дощі, і температура усталилася - від п'яти до восьми градусів морозу (але не більше!), Потрібно винограднику дати днів три-п'ять постояти і тільки потім займатися його приховуванням. Досвідчені виноградарі радять починати укривні заходи відразу ж, як тільки з дерев спаде все листя.

Якщо за термінами як би і потрібно утеплювати, а йдуть тільки холодні дощі - прикривати не поспішайте. Ваш поспіх призведе тільки до промокання і вимокання культури, а в подальшому і розтріскування кори на лозі. Все це, природно, позначиться згубно на вашому винограднику.

Як грамотно укрити виноград на зиму?


Тут тільки пару варіантів: перший - сухий, другий - звичайний.

 1. Пагони відокремити від мульчі за допомогою агроволокна, і лише потім накрити матеріалом (відповідно укривним). Застосовується в краях, де зима люта і вітряна.
 2. Мульчуючий матеріал висипається безпосередньо на пагони/лози.

Перший варіант застосовується в регіонах, де зима досить сувора, з сильними і холодними вітрами. Другий - де зими з великою кількістю снігу.

Способи укриття винограду на зиму


 1. Земляне. Матеріал - земля/дерновина. Як тільки прийшли заморозки, потрібно прикрити лозу земляним шаром, висотою не менше десяти сантиметрів. Чекаємо три-чотири тижні і знову додаємо ще такий же шар.
 2. Важливо! Використовуваний ґрунт в мішках, повинен бути добре просушеним.

  Плюс – швидко та економно.

  Мінус – немає естетики, є варіант промерзання, потрібно приміщення, для збереження мішків з ґрунтом.

 3. Сніжне. Цей метод працює, де стабільно багатосніжна зима, тобто сніг, може послужити прекрасним укриттям. Можна заховати лозу в заметі (не менше як п'ятдесят сантиметрів). Правда, не все так просто. Для цього потрібно попередньо скласти пагони на решіточки або дошки і закріпити залізними скобами. І не забувайте систематично підкидати, а також утрамбовувати сніжок, інакше його просто здує вітром.
 4. Плюс - швидко і економно, не потрібно проводити збиральних робіт.

  Мінус – якщо взимку погода не стабільна, може все розтанути.

 5. Соломою. Як тільки вдарили первші заморозки, пагони «укладають» на дощечки і зверху покривають соломою, шар - двадцять сантиметрів. Через два-три тижні наверх докидають ще двадцятисантиметровий шар соломи. Щоб її не знесло вітром, відразу ж закріплюють. Це може бути сніжок, дуга, або ж спанбонд (агроволокно).
 6. Важливо! Як ви пам'ятаєте, солома - це улюблене місце гризунів, рекомендуємо поруч встановлювати приманки.

  Плюс – хороша циркуляція повітря, економно, екологічно чистий продукт.

  Мінус – необхідно купувати або самостійно заготовляти. Без допоміжної фіксації, здує вітром. По весні солому потрібно прибирати, і не забувайте про гризунів.

Укриття винограду на зиму
Укриття винограду на зиму
 1. Шифер. Не найпоширеніший варіант. Але якщо у вас після будівництва залишився цей матеріал, то чому б і ні. Для цього потрібно уздовж чагарників вирити двадцятисантиметрові канавки (в глибину). Потім обгорнути лози мішковиною, і прикрити шифером, зверху все засипати землею.
 2. Плюс– використовується багато сезонів.

  Мінус – ламається, і не в кожного цей матеріал є.

 3. Сланбонд. Для теплих кліматичних зон використовують агроволокно. Якщо місцевість з холодними зимами, то краще використовувати з мульчею. Для приховування винограду санбондом підійдуть три варіанти:
  • безпосередньо на опорі/шпалері;
  • нагнути пагони до ґрунту, попередньо їх обвернув;
  • укрити лозу соломкою, опалим листям, а вже зверху сланбондом.

  Плюс – екологічно, багаторазове використання, хороша провідність повітря, естетично.

  Мінус – в дуже холодних регіонах з суворими зимами вимагає додаткового укриття.

 4. Лапник. Прекрасний матеріал для укривання. Вам потрібно буде тільки покласти шар (тридцять-сорок сантиметрів) ялинових або соснових гілок (лапник) на виноград, і до самої весни можете нічого не робити. Можна використовувати в тандемі з агроволокном для посилення ізоляції від холодного повітря.
 5. Плюс – не вражаєтьс грибковими інфекціями, миші в колючках не живуть, хороша циркуляція повітря.

  Мінус – можлива відсутність лісу поблизу

Укриття винограду на зиму
Укриття винограду на зиму
 1. Опале листя. Для укриття підійдуть листя тільки зі здорових дерев! Зберігатися до зими вони повинні в просушених мішках до самих заморозків.
 2. Плюс – економно, хороша прохідність повітря, дешево.

  Мінус – потрібно подбати про заготівлю листя заздалегідь. Вона без укривного, фіксуючого шару буде зноситися вітром. По приходу весни листя потрібно збирати, їх можна використовувати для перегною. І не забуваємо про гризунів.

 3. Рубероід. Використовують для місцевості з м'якими і малосніжними зимами. У рови укладається обгорнуті в мішковину пагони, а зверху розстеляють руберойд.
 4. Важливо! По краях канавок залишати незакриті ділянки, для того щоб могло циркулювати повітря. Без надходження кисню рослина загине.

  Плюс – використовується кілька сезонів, дуже швидко стелиться і знімається.

  Мінус – не пропускає повітря, без мульчування прийнятно тільки для теплих регіонів.

 5. Тирса. Для укриття тирсу використовувати можна, але тут є свої нюанси. Як будь-який натуральний матеріал, тирса відмінно вбирає вологу з ґрунту, потім замерзають, і підсумку всі бруньки гинуть. Щоб цього не сталося, землю біля кущика покривають параізолом, після зверху присипають тирсою, і потім вже кладуть шифер, дерево або матеріал, який блокує потрапляння вологих опадів.
 6. Плюс – економічно вигідно і екологічно.

  Мінус – є потреба в інших матеріалах, гарне місце для зимівлі гризунів, навесні потрібно все прибрати.

Укриття винограду на зиму
Укриття винограду на зиму

23.11.2021

Повернення до списку


Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті.