0

Посадка цибулі на зиму в Україні – як посадити, щоб виріс

Для отримання раннього врожаю багато городників практикують посадку овочевих культур під зиму. Однією з таких культур є цибуля. Сорти озимої цибулі характеризуються високою здатністю переносити зимові морози. Увібравши в себе зимову вологу, вона дає хороший урожай навіть в тому випадку, коли весна видалася посушливою, адже культура встигає вкоренитися ще до того, як настане посуха. Такий спосіб вирощування дозволяє отримати врожай на місяць раніше, порівняно з весняною посадкою.

Як вибрати цибулю для посадки

Як і при вирощуванні інших овочевих культур, насамперед слід визначитися з сортом. Для посадки цибулі під зиму придатні будь-які місцеві різновиди, тому вибирати рослини тут слід, спираючись лише на свій смак. Перед початком вирощування необхідно звернути увагу на якість цибулинок. Хороший посадковий матеріал повинен мати характерний запах цибулі, без домішки запаху гнилі, вогкості або цвілі, лушпиння має бути гладке і щільно прилягає до цибулини. Зовні цибулини повинні бути щільними, з рівною, без плям, поверхнею, без слідів хвороб або діяльності шкідників. Якщо цибулини вологі, мають сторонній запах, на них з'явилися корінці білого кольору або почали прокльовуватись зелені паростки, це означає, що вони для висадки непридатні.

Залежно від розміру посадковий матеріал ділять на кілька категорій:

  • овсюжка – цибулини до 1 см в розмірі;

  • сіянка - діаметр від 1 до 3 см ;

  • вибірок – цибулини розміром 3 см і більше.

Найкращі врожаї овочів виходять при посадці цибулі-сіянки і овсюжки . Якщо цибуля висаджується для зелені, то краще використовувати вибірку, оскільки вона рідше йде в стрілку.

Коли садити озиму цибулю восени

В Україні озиму цибулю висаджують в проміжку з середини жовтня до початку листопада – за 30-35 днів до настання стійких холодів. Якщо зробити це в теплі дні, то цибулини почнуть проростати, що призведе до їх замерзання взимку. А якщо затягнути з посадкою – цибуля сіянка до сильних морозів не утворює кореневої системи. Щоб не упустити момент рекомендовано поспостерігати за температурою. Якщо значення температури опустилися до +5 ºC і утримується кілька днів, значить настав час проводити посадку. 

Як правильно посадити цибулю на зиму

Якщо ви вже вибрали якісний посадковий матеріал відповідного сорту і бачите, що навколишні умови сприятливі до посадки, значить настав час стати до роботи. При виборі місця слід підбирати добре освітлену, захищену від вітру ділянку з легким родючим ґрунтом. Хорошим варіантом стане дренований перегнійно-піщаний або перегнійно-суглинний ґрунт. Також слід пам'ятати про правила сівозміни.

Хороші попередники

Непридатні попередники

Зернові культури, крім вівса, кукурудза, буряк, гірчиця, рапс, помідори, салат, огірки, бобові.

Інші різновиди цибулі, часник, огірок, кукурудза, соняшник, морква, фенхель

Підготовка цибулі до посадки

Підготовка матеріалу до посадки складається з наступних етапів:

  1. Насамперед необхідно переглянути посадковий матеріал і відібрати тільки міцні красиві цибулини, а всі пошкоджені, хворі та сухі екземпляри – в бік.

  2. Якщо відсутня загроза раптових заморозків, рекомендується обробити цибулинки. Спочатку вони замочують в розчині зі стимулятором росту, що дозволить отримати хороший урожай.

  3. Перед самою висадкою проводитися обробка засобами захисту для запобігання розвитку хвороб або пошкодження шкідниками.

Підготовка ґрунту

У разі низької родючості ґрунту на ділянці рекомендується заздалегідь внести добрива органічного і мінерального походження. Ґрунт перекопується з перегноєм з розрахунку 5-6 кг добрива на м². При виборі мінеральних добрив перевагу віддають калійній солі, використовуючи 10-15 г, або 20-25 г суперфосфату на м². Замість мінеральних добрив можна внести екофоску з того ж розрахунку. У день посадки бажано розсипати по ділянці золу з розрахунку 10 г на м². Після чого вирівняйте і ущільнить поверхню майбутніх грядок, підготуйте борозенки глибиною до 5 сантиметрів. Поміж борозенками слід дотримуватися відстань не менше 15-20 сантиметрів. 

Догляд за цибулею

Після посадки, при настанні заморозків, ділянку рекомендується замульчувати шаром сухого листя, ялиновим гіллям, сосновою хвоєю. У разі холодної та безсніжної зими, можна вкрити грядки плівкою або агроволокном по мульчі. З приходом весни та прогріванням ґрунту покривний матеріал забирається, а через тиждень знімається і мульчують шар. Адже, якщо прибрати укриття пізніше, цибуля може почати вимокати під плівкою, а мульча затримає появу паростків. Подальший догляд за посадками цибулі включає регулярні поливи, розпушування ґрунту, прополювання від бур'янів, а також проведення профілактичних або лікувальних обробок по боротьбі з хворобами і шкідниками, якщо з'явилися ознаки ураження.

Висаджування цибулі під зиму дозволяє отримати ранній, багатий урожай, заощадити час навесні для інших робіт на ділянці та розв'язувати питання з зимовим зберіганням посадкового матеріалу. 

18.05.2015

Повернення до списку

Відгуків поки що немає


Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті.