Секрети ефективного поливу винограду

Секреты эффективного полива виноградника

Виноград досить стійко переносить посуху, але нестача води може привести до того, що у рослини в рази знижуються всі вегетаційні процеси

  Які наслідки нестачі води у винограду

 • Коренева система погано засвоює всі необхідні мікроелементи;
 • Виноградні грона досить слабо запилюються, що призводить до зменшення їх кількості;
 • Знижується приріст пагонів (в стані вегетації), а це означає, що не буде можливості отримати нові повноцінні саджанці;
 • Ягоди втрачають свої смакові якості і стають набагато дрібнішими. Тобто зі зрозумілих причин, кількість і якість зібраного врожаю знижується.

Тому, щоб захистити виноград від всіх цих негативних факторів, необхідно проводити своєчасний і грамотний полив.

Зрошення чагарнику проводиться декількома способами: це підземний и поверхневий.

Варіантів таких поливів безліч, багато що залежить від ділянки, на якій висаджено виноград, від сортових переваг, від економічних чинників і т.д.

Розглянемо більш докладно ці способи.

Полив винограда
Полив винограда

Підземний полив виноградника


Він передбачає подачу води вглиб грунту (в глибші шари). Вода може подаватися через підземні горизонтальні труби, або ж вертикальні (шурфи). Шурфи встановлюються в землю, по колу від штамба чагарнику. Відстань від нього - від півметра до метра, глибина установки - п'ятдесят-сімдесят сантиметрів. На тих ділянках труб, які будуть перебувати в грунті, просверливаются отвори. Щоб уникнути засмічення, труба з усіх боків засипається щебенем. Вода в неї надходить з відра, або ж з крапельної (тимчасової) труби.

Подземный полив винограда
Подземный полив винограда
  Які переваги підземного поливу

 • Велика економія води - вона надходить безпосередньо до коренів винограду;
 • Зменшується ризик грибних захворювань. Завдяки такому способу поливу, нижній ярус листя залишатиметься сухим. І під ним через випарів не будуть розвиватися всілякі інфекції;
 • В рази зменшується поява бур'янів;
 • Виноград добре переносить морози. Через те, що коріння розвиваються в нижніх шарах землі і охоплюють великі площі - вони легше переносять зимовий зниження температури. Тобто втрата основних коренів скорочується.
 • Оскільки нижні шари грунту прогріваються набагато повільніше, ніж верхні, то, відповідно, і рослина довше перебуває в стані «сну». Саме тому, брунькам, які щойно утворилися, не страшні весняні заморозки;
 • У момент дозрівання зменшується розтріскування культури.
Подземный полив винограда
Подземный полив винограда
  Недоліки:

 • При використанні горизонтальних труб, складно виявити засмічення, і в цьому випадку якісь кущі, можливо, недоотримають вологу;
 • Можуть виникнути складнощі при щорічній обрізці поверхневих коренів винограду - катаровку. Цей процес необхідний для подальшого розвитку коренів культури. Для початку потрібно підібратися до кореневої системи рослини, потім секатором видалити верхні корінці і обробити місця зрізів купоросом (мідним). Така обрізка проводиться двічі. Перша перед тим як дозріє виноград: в останніх числах липня або початку серпня; друга (якщо є необхідність) в останніх числах вересня або початку жовтня.

Поверхневий полив


В цьому випадку поливаються тільки поверхневі шари грунту (глибина тридцять-п'ятдесят сантиметрів). Це може бути як крапельний полив, так і полив під чагарник (в ямку, канавку і т.д.).

Капельный полив винограда
Капельный полив винограда

Крапельный полив винограду


При краплинному поливі уздовж виноградника по землі або по шпалері прокладаються труби. Для подачі води встановлюються крани і крапельниці, насоси, ємності для підігріву води і для розведення різноманітних добрив. Система виходить дуже складною і громіздкою, але досить ефективною.

Менш трудомісткий варіант при поверхневому поливі - це коли в заздалегідь викопані ямки навколо пристовбурних кіл вносяться або вода або добрива.

  Які переваги крапельного поливу?
 • Регульована подача води і добрив;
 • Верхні і більш родючі шари землі, поливаються рівномірно. Завдяки цьому, створюються всі умови для гарного розвитку коренів винограду (це волога і тепло);
 • Молоді кущі швидше розвиваються і плодоносять.
 • Економна витрата води - вона не розбризкується, а акуратно просочується в безпосередній близькості до кореневої системи.
 • Можна здійснювати полив в денний час, так як краплі води не потрапляють на листя і стебла, і, відповідно, зникає загроза сонячних опіків листя.
Полив винограда
Полив винограда

Який полив краще вибрати?


В основному, все залежить від регіону, в якому ви проживаєте. Якщо зими теплі - то для південних регіонів більше підходить крапельний полив. Якщо ж зими суворі (до тридцяти чотирьох градусів морозу), то відповідно рекомендується застосовувати полив підземний. В цьому випадку, настали холоди не зможуть завдати великої шкоди кореневій системі рослини.

Полив винограда
Полив винограда
26.04.2019

Повернення до списку


Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті.