Захист троянд від шкідників має бути на порядку денному кожного садівника: адже попелиці, кліщі, пильщики, листовійки, трипси та хрущі присутні всюди. Якщо вчасно не вжити заходів, комахи негативно вплинуть декоративність рослин — або й спровокують їхню загибель. Тож як розпізнати та позбутись небезпечних «гостей» у квітнику?
Попелиця (тля) харчується соком рослин. Ця комаха, розміром 1–3 мм, буває різного кольору: зеленого, сірого, помаранчевого або чорного.
Ознаки активності попелиць на трояндах:
липкий цукровий наліт, який стає сіруватим або чорним (через розвиток сажистого грибка);
мурашки біля трояндового куща (їх приваблює солодка «роса», а ще вони переносять личинки попелиць на інші рослини);
деформація листя та пагонів;
обсипання та засихання бутонів, відсутність цвітіння.
Попелиця заселяє троянду одразу після початку розвитку пагонів, але помітним ураження стає у травні–червні. Попелицям подобаються: загущені посадки, температура +25°С, відсутність сильних опадів.
У квітні–на початку травня (коли стартує відростання пагонів) проливають кущ троянди під корінь 0,2–0,25-процентним розчином Актари.
При першій появі попелиць обприскують троянди Актарою, Енжіо або Актелліком.
Павутинний кліщ — це жовтуватий або червоний «павучок», розміром до 1 мм, що проколює тканини рослин й поглинає їхній сік.
Ознаки наявності павутинного кліща на трояндах:
павутинка (спочатку на верхівці, а потім і на нижніх ярусах);
білі плями на листках (листя згодом висихає та деформується);
слабкий ріст бутонів, погане цвітіння.
Сприятливими для шкідника є температура +29–31°С та вологість 35–55%. Проте якщо повітря прогріється вище +35°С, павутинному кліщу потрібна вже не суха погода, а висока вологість (яка захищає комаху від пересихання).
При першій появі павутинного кліща обприскують троянди інсектицидом Вертімек, Актеллік, Сілкер, Прованто Майт, Цезар.
Препарати чергують, щоб не викликати резистентності шкідника.
Трояндовий пильщик — це чорно-жовта комаха довжиною 7–10 мм, що трохи нагадує бджолу. Самка відкладає яйця під кору молодих пагонів, роблячи на них надрізи. Личинки харчуються листками та пагонами.
Ознаки присутності на трояндових кущах пильщика:
тріщини на пагонах та їхнє викривлення, а після відродження личинок — поява заглиблень із сріблястими плівками всередині (це оболонки яєць);
скелетування та деформація листя, іноді — повне знищення листової маси;
загальне ослаблення рослини, припинення росту, погіршення або відсутність цвітіння.
Сприятливі фактори для трояндового пильщика: +15–25°С, висока вологість, загущеність посадок. Найбільшу активність шкідник демонструє у травні–липні.
В квітні–на початку травня поливають кущі під корінь 0,2–0,25–процентним розчином Актари. При першій появі трояндового пильщика обприскують квіти інсектицидом: Енжіо чи Актелліком.
Трояндова листовійка, або листокрутка розанова — це золотисто-коричневий метелик із розмахом крил 14–22 мм. Гусінь комахи загортається у листки й харчується ними зсередини. Ознаки присутності листовійки на трояндах:
скручені листки;
павутиння на кущі (за допомогою павутинок листовійка й закручує листя);
дірочки на погризеному листі;
в деяких випадках — пошкодження бутонів;
загальне ослаблення рослини.
Найкомфортніше листовійка себе почуває при загущених посадках та в суху погоду при +18–28°С. Якщо поряд ростуть плодово-ягідні культури, вірогідність зараження квітів підвищується (бо листовійка часто живе на деревах та чагарниках).
При першій появі трояндової листовійки проводять обприскування інсектицидом Проклейм або Енжіо. Пошкоджені листки видаляють.
Трипси — це комахи, довжиною до 5 мм, забарвлення яких коливається від чорного до світло-жовтого. Вони харчуються соком, а також є переносниками збудників хвороб. Трипси підряду Terebrantia для відкладання яєць прорізають щілину в рослинній тканині, що провокує додаткове пошкодження.
Ознаки активності комахи на квітах:
темна облямівка або цяточки на пелюстках;
сріблясті плями на листках, їхнє знебарвлення та в’янення;
викривлення стебел та загальне ослаблення рослини.
На трояндах зустрічається трояндовий трипс, тютюновий трипс або західний квітковий трипс. В саду найбільше шкідників помітно у червні–на початку серпня.
При першій появі трипсів на трояндах проливають Актарою, проводять обприскування інсектицидом: Енжіо, Актеллік, Вертімек, Проклейм. Повторна обробка — через 10 днів (із зміною активної речовини).
Дорослі хрущі з’являються в кінці квітня–в травні та під’їдають листя. Але найнебезпечнішими є личинки II та III років, що живуть у ґрунті та харчуються корінням троянд.
Ознаки активності хрущів:
обгризені листки та бутони (дорослі рослини хрущів);
«безпричинне» в’янення рослини (при викопуванні буде помітне пошкоджене коріння, що не може поглинати вологу).
Цикл розвитку комахи триває 3–4 роки, тому в окремі сезони спостерігається сплеск чисельності у популяції. Загалом жукам подобається температура +15–20°С та безвітряна погода.
При посадці трояндового куща кладуть капсулу Ініціатора під корінь: він захищає від хруща протягом 10 місяців і має у складі комплексне мінеральне добриво.
При появі на ділянці шкідника поливають троянди під корінь препаратом Антихрущ або Твікс.
Біоінсектициди не шкодять ґрунту та не є фітотоксичними — тобто немає ризику, що після обробки рослина розвиватиметься не так активно. Завдяки м’якій дії вони ідеальні для профілактики та при незначному заселенні комахами. Рекомендовані біоінсектициди для троянд:
Актофіт — від кліщів, попелиць, трипсів;
Лепідоцид — від листовійки;
Актоцид — від трипсів, попелиць, кліщів, листовійок;
Бітоксибацилін— від попелиць, кліщів, трипсів, пильщиків;
Метавайт, Мезітропін, Боверин — від личинок хруща.
Якісні препарати значно спрощують турботу про троянди. Бо хоч повністю позбутись всіх на світі шкідників неможливо — зменшення їхньої популяції достатньо, аби сад виглядав розкішно. Тому обробку не варто відкладати: здорова рослина — та, що «на ти» з інсектицидами.
Відгуків поки що немає
Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті. Авторизація