Хвороби та шкідники вічнозелених рослин

Вічнозелені рослини прикрашають ділянку весь рік. Ялинки і сосни, ялівці і туї - високі, низькі, ґрунтопокривні - підкорюють наші серця.
І ось, голочки обсипаються, покриваються липким нальотом, павутинкою або, ще гірше - оголюються цілі гілки! Рослина захворіла. Як вилікувати зеленого улюбленця?
Правильне лікування починається з діагнозу. Умовно хвороби вічнозелених культур ділять на неінфекційні та інфекційні. Перші викликані помилками в догляді, а причина других - вторгнення комах і мікроорганізмів.

 
Неінфекційні хвороби вічнозелених рослин

  • Механічні пошкодження. Град, буря, необережне поводження з рослиною - і гілка вже зламалася. Зачистіть рану гострим ножем і замажте садовим бальзамом з фунгіцидною добавкою.
  • Сонячні опіки викликає весняне сонце. Хвоя буріє на сонячній стороні, рослина втрачає декоративність.
  • Замокання кореневої системи. Не захоплюйтеся поливом надмірно. Коріння повинні дихати. З цієї ж причини, якщо висаджуєте рослини в низині або місцях скупчення ґрунтових вод, організуйте дренаж.
  • Недолік або надлишок елементів живлення, фітотоксичність. Не можна вносити органічні добрива. Перегній, гній і інша органіка містять багато азота. Не вносьте хлоровмісні добрива, такі як нітроамофоска, калійна сіль. Спеціальні добрива для декоративних рослин і хвойників містять все необхідне для рослин.

Інфекційні хвороби вічнозелених рослин

 Ушкодження шкідниками

хермес_.jpg  хермес2_.jpg

Хермеси не здатні знищити рослину, але є розповсюджувачами інших небезпечних захворювань: грибкових уражень і бактеріозів.

 
Симптоми ураження хермесами:

  • Ватяний «пил» на хвоїнках, переважно знизу.
  • Дрібні чорні комахи, схожі на тлю, знизу хвої.
  • Утворення галових наростів, схожих на соснову шишку з жовтуватим або ліловим забарвленням.

Боротьба з хермесами ускладнена періодичністю циклів розвитку комах. У певних стадіях комаха недоступна для препаратів. Тому, обробляйте рослини профілактично на початку травня і в кінці червня - початку липня. Якщо хермес пропущений і вже атакує рослини, використовуйте фосфорорганічні сполуки. Проведіть 3-4 обробки Актеліком з інтервалом в тиждень.

 
Щитівки і несправжні щитівки

 Ці сисні комахи ховаються під зроговілим щитком. Боріться з ними ще навесні, коли комахи перебувають у стадії «волоцюжки». Коли щитівки прикріпились, обробок знадобиться більше, а ефективність знизиться.

 
Павутинний кліщ атакує декоративні насадження в жарку суху погоду. Якщо на Хвоїнки павутинка і рухаються дрібні точки, проведіть три обробки Вертімеком або Актеліком з інтервалом в 5 - 7 днів.

Самшитова вогнівка плодовита, а її гусениці - ненажерливі. Вони здатні знищити дорослий самшит за 2 -3 дні.
Також вічнозелені вражають гусениці соснових шовкопрядів, п'ядунів і пильщика. Проти них ефективні Ампліго або Проклейм + Матч.

самшитова вогнівка.jpg  метелик вогнівки.jpg 

 
Короїди: жук-друкар, соснова златка, лубоїд, сосновий довгоносик
Два рази на рік - навесні і восени - пролийте саджанці системними препаратами - Антихрущем, Актарою, Прванто-Максі і обприскуйте Актеліком.
Якщо саджанець вже вражений - його доведеться спалити.

 
Грибкові захворювання хвойних і вічнозелених рослин

 Шуте

шуте.jpg

Шуте - збірна назва хвороб, які викликають передчасне відмирання хвої. Причиною снігового, звичайного, справжнього, сірого, бурого та інших шуте є різні грибкові форми. Їх об'єднує деяка схожість симптомів. Навесні хвоїнки буріють, але не опадають. На них видно бурі або чорні точки - спори грибів. Високоактивні проти шуте препарати міді і Хорус. Проводьте профілактичні обробки рослин, не допускайте масового зараження.

 
Іржа

іржа на стовбурі.jpg  іржа на туї.jpg
На вічнозелених паразитують кілька видів іржавинних грибків. Вони вражають голки, пагони, ствол. Переважно ці мікроорганізми використовують проміжного господаря і один з життєвих циклів проводять на кісточкових - груші, яблуні; на смородині або аґрусі. Якщо усунути спільні посадки вічнозелених з плодово-ягідними рослинами, проблема зникне.
Для боротьби з іржею підходить бакова суміш препаратів Скор і Топаз.

 
Судинні в'янення вічнозелених рослин

Викликають гриби-поліфаги , які вражають судини через кореневу систему. Рослина виглядає пригніченю, як ніби їй не вистачає вологи. Осередкове ураження хвої нагадує весняний опік. Профілактика - найкращий метод боротьби:
Мульчуйте рослини
Проливайте при посадці саджанці Фундазолом або Топсином.
Вносьте мікоризу - це зміцнить корінь і захистить від патогена.


Схема обробки вічнозелених рослин.

 
1. Березень. Як тільки зійде сніг і температура підніметься до + 5С, обробіть вічнозелені рослини препаратами міді - Медяном, Блу Бордо, мідним купоросом.
2. Квітень. Коли температура підніметься вище 10 С і ялинки прокинуться, пролийте їх сумішшю препаратів Антихрущ + Ридоміл + Укорінювач. У пристовбурні круги внесіть добрива для хвойних. Обприскайте Хорус + Енжіо + Ізабіон.
3. Травень. Метелики починають літ, активізуються хермес, щитівки та інші шкідники. З'являються перші ознаки іржі. Зробіть бакову суміш препаратів Скор + Топаз + Актеллік. Додайте добрива з формулою 30:10:10. Пролийте нових вихованців Фундазолом або Топсином + Циркон.
4. Червень - липень. Продовжуємо профілактичні обробки від шкідників і хвороб. Ампліго + Ридоміл Голд + Епін. Для захисту від кліща використовуйте Вертімек. Добриво 20:20:20.
5. Серпень вересень. Світч + Енжіо. Добриво 13:40:13.
6. Жовтень. Обприскування препаратами міді, Хорусом, пролив Актарою або Антихрущем. Додайте монофосфат калію або інше безазотні добрива. Внесіть в пристовбурні кола добрива для хвойних з осінньою формулою.

 
Вічнозелені рослини вимагають спеціального догляду. Профілактичні обробки, внесення добрив і імуностимуляторів захистять від хвороб і шкідників. Правильна агротехніка - мульчування, захист від морозів і весняного сонця - збереже покрив рослин декоративним.

28.07.2016

Повернення до списку


Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті.