Навіть розсада із добре розвинутим листям може виявитись «непридатною» до пересадки у відкритий ґрунт. Часта причина цьому — чорна ніжка. Пошкоджені екземпляри неможливо вилікувати: і єдина успішна тактика — забезпечити профілактику й не допустити розповсюдження.
Чорна ніжка — це не стільки захворювання, скільки симптом ураження розсади одним із грибів, що живуть у ґрунті, передаються з насінням та паразитують на рослинах.
Зараження може відбутись як на ранніх, так і на пізніх стадіях розвитку. Наприклад, капуста з моменту проростання вразлива до збудників Olpidium brassicae та Pythium debaryanum, тоді як гриб Phoma lingam небезпечний вже напередодні пересадки у відкритий ґрунт.
Незалежно від типу гриба, ознаки чорної ніжки на розсаді завжди плюс-мінус однакові, це:
темно-коричнева «перетяжка» в нижній половині стебла (чим більше вражена розсада, тим це місце буде тоншим — в крайніх випадках стебло ламається);
викривлення стебла, пожовтіння листя, в’янення, загальна слабкість рослини.
При ураженні на ранній стадії розвитку, як правило, стебло стає водянистим і загниває. На пізній — висихає. Але в обох випадках стебло витончується та темнішає, буріє.
Навіть якщо ураження незначне, немає сенсу садити таку розсаду у відкритий ґрунт. Зараження вже відбулось: чорнота «розповзатиметься» далі, зачіпаючи навіть дрібні корінці. Тому шанси на приживання дуже малі, а хвора рослина слугуватиме джерелом збудника.
Стовідсотково хвороба розвинеться, якщо посіяти заражене насіння. Але зазвичай чорна ніжка з’являється, коли розсаді не вистачає догляду — й вона є ослабленою. Здорові екземпляри здатні протистояти хворобі. Тому основні причини чорної ніжки:
перелив або полив холодною водою, яка викликає температурний шок;
надлишкове внесення азотних добрив, через що знижується стресостійкість рослини;
ураження розсади комахами або хворобами;
недостатнє провітрювання, невідповідний субстрат, погане освітлення чи будь-які інші фактори, що сприяють зниженню імунітету рослин.
Типовою проблемою для розсади є густий посів. У такому випадку повітря погано циркулює між стеблами, а коріння окремих рослин знаходиться надто близько. І якщо заражений один екземпляр, інші швидко «підхоплять естафету».
Значну роль грає якість ґрунту. Якщо земля закислена та надто щільна, грибам буде комфортно — і вірогідність розвитку патології підвищується. Також чорна ніжка виникне у випадку використання однієї й тієї ж порції ґрунту кілька сезонів підряд: у старому субстраті накопичуються патогени.
Чорна ніжка «полюбляє» практично всі поширені в Україні культури. До ураження схильні:
пасльонові (баклажан, помідор, перець);
різні види капусти (броколі, білоголова, пекінська, цвітна, кольрабі тощо);
інші капустяні культури (бруква, редька, турнепс);
інші рослини (морква, буряк, шпинат, салат, ревінь та ін.)
Страждати від чорної ніжки може й картопля. Але у неї хворобу викликають не грибки, а бактерії Dickeya.
Лікування уражених екземплярів не практикується. Почорнілу розсаду потрібно видалити разом із земляною грудкою. Проблемні рослини, до речі, легко витягуються із ґрунту — тобто їхня коренева система вже ослаблена.
Здорові екземпляри обробляють хімічними препаратами, серед яких:
Фундазол — особливо ефективний проти збудника Olpidium brassicae, який часто вражає розсаду капусти. Потрібна одноразова обробка в дозуванні 6 г на 2 л води;
Магнікур Енерджі — дуже дієвий проти Pythium debaryanum, що зазвичай пошкоджує капусту та огірки. Знадобиться дворазовий полив розсади з інтервалом у тиждень. Орієнтовне дозування складає 3–6 мл на 2 л води;
Квадріс — чудово бореться із патогеном Rhizoctonia solani, який характерний для розсади капусти та томатів. Для одноразової обробки потрібно 10 мл препарату на 2 л води.
Екологічнішими є біофунгіциди. Наприклад, Фітоспорин, МікоХелп, Фітохелп-p, Органік Баланс. Вони містять корисні бактерії, які знищують грибок природним шляхом, оздоровлюють ґрунт та сприяють підвищенню імунітету розсади. Але використовувати біологічні препарати є сенс лише на ранніх стадіях, а найкраще — взагалі для профілактики (оскільки вони діють повільно).
Чорну ніжку легше не допустити, ніж її позбутися. Тому ще на етапі посіву насіння потрібно потурбуватись про наступне:
брати одноразові посудини (торф’яні горщики та таблетки, пластикові стаканчики та касети);
у разі використання посудини повторно - стерилізувати її хлорним розчином, окропом і т. д. (оскільки на стінках залишаються торішні патогени);
вибирати якісний ґрунт із нейтральним рН, що підходить для розсади, — Щедра земля або Флорін для розсади;
перед висівом обробляти ґрунт препаратами для оздоровлення, такими як Триходермін, Фітоспорин, МікоХелп;
купувати протруєне насіння — або протруювати його самостійно Фітоспорином, Максимом, Селест Топом;
слідкувати за поливом (перелив та холодна вода — майже гарантія появи чорної ніжки);
забезпечити якісний дренаж;
правильно дозувати добрива;
сіяти насіння або в окремих посудинах, або на значній відстані у ящику;
досвічувати розсаду, щоб забезпечити їй 10–14-годинний світловий день, — із задачеювпораються фітолампи.
Загалом ризик появи чорної ніжки є завжди. Але правильний посів та догляд за розсадою зводить неприємний шанс практично до нуля. І чудовий урожай гарантовано!
Відгуків поки що немає
Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті. Авторизація