0

Зелень на підвіконні: як виростити міні-город

Зелень на подоконнике: как вырастить мини-огород

Немає нічого простішого, ніж виростити зелень на підвіконні. Мінімум зусиль — а під рукою завжди свіжі трави для салатів, супів та інших страв. Впорається і новачок, який в дитинстві уникнув «канікул на городі».

Коли висівати зелень

yaku_zelen_mozhna_vyrostyty_vdoma.jpg

Сіяти насіння можна коли завгодно. Головне — забезпечити достатнє освітлення, використовуючи фітолампи. Цибуля, салат, кріп, рукола, м'ята та інша зелень — рослини довгого дня. Тобто для нормального розвитку їм потрібно від 13 освітлених годин.

Яке насіння обрати

Насіння салату та іншої зелені слід купувати у перевіреного постачальника. Серед сортів оптимальні:

  1. скоростиглі;

  2. такі, що висівають ранньою весною чи пізно восени;

  3. низькорослі або призначені для балконного вирощування.

Вибір місця

Взимку горщики із зеленню розміщують на південних підвіконнях, восени та весною — на заскленому балконі.

Окремі культури та сорти зручно маркувати, використовуючи садові таблички. На них можна відмічати і дату посіву.

Вибір ємності

yak_vyrostyty_bazylik_na_pidvikonni.jpg

Вирощують зелень на підвіконні, залежно від розміру насінини вибирають місткість, для вирощування підходять:

  1. ящики;

  2. торф’яні таблетки;

  3. касети;

  4. торф’яні та пластикові стаканчики;

  5. керамічні та пластикові горщики.

Який взяти ґрунт

Субстрат повинен бути поживним, повітро- та вологопроникним. Оптимально — придбати готовий: універсальний або для овочів/розсади. При самостійному змішуванні можна поєднати дернову землю та перегній (1:1).

Землю знезаражують, використовуючи один із методів:

  1. термічна обробка — тонким шаром насипають ґрунт на протовень та 20–30 хвилин тримають в духовці при +70–90°С. Недолік способу — ризик знищити корисні мікроорганізми;

  2. обробка біологічними препаратами — Фітоспорином, Триходерміном, МікоХелпом. До складу входять корисні бактерії/гриби, що пригнічують патогени.

Після прожарювання в духовці (особливо тривалого та інтенсивного) рекомендується використати біозасоби та почекати пару тижнів — аби встиг відновитись корисний склад ґрунту.

Особливості вирощування різних культур

salat_na_pidvikonni_yak_vyrostyty.jpg

    Салат

    Салат потребує незначної кількості тепла та швидко росте навіть при прохолодних ночах. Його ключова потреба — гарне освітлення та регулярне зволоження, що забезпечує соковиту зелень.

    Для підвіконня вибирають: Лолло Росса, Лолло Біонда, Малинову кулю, балконну суміш салату або салат балконний червоний. Після появи сходів бажано розсадити салат по посудинах: тоді рослина сформує пишні листки. Урожай збирають через 30 днів після посіву.

    Окремо варто виділити тендітний крес-салат. Його часто вирощують і без землі:

    • беруть місткість глибиною 5 см;

    • на дно кладуть серветки, торф, тирсу або мох;

    • щедро зволожують субстрат та розсипають насіння;

    • накривають склом або плівкою.

    Через 3 дні з’являться сходи, а через 1,5–2 тижні їх висота сягне 7–8 см. Рекомендується сіяти крес-салат кожні 10 днів, щоб постійно мати урожай.

    Коріандр (кінза)

    Кінза виживає і при +5°С, хоча для швидкого росту бажана температура +20–24°С. Рослина не любить пересадок. Сіють коріандр, заглиблюючи насіння на 1,5–2 см. Проростання — через 1–2 тижні. На етапі появи першої пари справжніх листків сіянці проріджують, а ґрунт розпушують. Для висіву можна обрати ароматний Слоуболт.

    bazylik_na_pidvikonni_yak_vyrostyty.jpg

    Базилік

    Пряність відрізняється інтенсивним ароматом і зеленим смачним листям, завдяки чому надасть стравам особливого смаку і запаху. Зелень чудово смакує у свіжому та сушеному вигляді, а компактні розміри кущиків дозволяють вирощувати базилік на підвіконні.

    Велике різноманіття видів та ароматів відкриває широке поле для експериментів – звичайний зелений, фіолетовий, лимонний, гвоздичний – обирайте пряність до смаку.

    Насіння базиліку світлочутливе, і при посадці його не занурюють. Для проростання потрібна температура +22–28°С, надалі вона не має опускатись нижче +20°С. Базилік боїться протягів, і в осінньо-зимовий період горщик закутують.

    Урожай збирають через 30–55 днів. Зрізаючи зелень, залишають на стеблі три листки: це дозволить розвиватись бічним пагонам. Кущик ростиме 1–2 роки.

    Для підвіконня підходить:

    Кріп

    Сіють кріп на відстані 5–7 см. Проростання відбувається при +3–5°С, а активний розвиток — при +16–18°С. За температури +10–12°С ріст сповільнюється, але вегетативний період подовжується.

    Серед вимог кропу — тривалий світловий день: бажано від 14 годин на добу, але не менше 10. Вологість повітря має складати 65–75 %, тому поряд можна тримати місткість з водою. Дефіцит вологи робить листки грубими, але перезволоження провокує підгнивання.

    Через 25 днів сходи проріджують. Урожай збирають через 35–40 днів. Зелень зрізають, лишаючи не менше 2 см від землі. Для підвіконня підходить Мамонт та інші сорти кропу.

    rukola_na_pidvikonni_yak_vyrostyty.jpg

    Рукола

    Пікантне доповнення салатів, гарнір до м'ясних і рибних страв, яку просто виростити навіть початківцю. Після зрізання швидко відростає, що дозволить постійно мати на підвіконні молоду соковиту зелень.

    Рукола витримує від +10 до +25°С, хоча оптимальним є діапазон +16–18°С. Для рослини критичне гарне освітлення та регулярний полив без перезволоження.

    Молоді сходи поливають обережно, оскільки тонкі стебла можуть вилягати. Через 10 днів, коли рослина зміцніє, кількість води збільшують. Також важливо проріджувати зелень.

    Повноцінний урожай збирають через 25 днів. Популярні сорти руколи для вирощування на підвіконні:

    1. рукола кімнатна Оліветта;

    2. Сільветта;

    3. Делікатесна.

    Цибуля

    Розвиток із насіння займає два роки, тому замість нього використовують дрібні цибулини. Їх на 1/3 заглиблюють у ґрунт, рясно поливають і тримають в темному прохолодному місці. Коли з’явиться перо, ящик переставляють до світла. Оптимальна температура для зелені – +25–27°С, в прохолодніших умовах темпи росту зменшуються — зате перо розвивається міцним та темно-зеленим.

    Цибулини випустять пір’я, навіть якщо їхнє коріння просто опустити в стакан з водою: такий урожай збирають через 7–14 днів. Але ґрунтова цибуля поживніша.

    miata_na_pidvikonni_yak_vyrostyty.jpg

    М’ята

    Пряна багаторічна культура, без якої важко уявити сучасний сад. Має лікувальні й заспокійливі властивості, додає аромату чаям і прохолодним напоям.

    Додавши в склянку кубики льоду, цукор, шматочок лайма, пучок м'яти та газований напій, отримаєте чудовий тонізуючий напій для спекотних літніх днів. Її зручно вирощувати на грядці, в контейнерах на веранді чи на сонячному підвіконні.

    М’ята потребує хорошого освітлення та +20–25°С. Але якщо кімната занадто темна, краще щоб температура була на рівні 15–17°С: тоді рослина легше адаптується до дефіциту світла.

    Сіють м’яту в широкі місткості, заглиблюючи насіння на 0,5 см. Сходи з’являються через 2–3 тижні, повністю рослина сформується за 1–1,5 місяці. Вирощувати на підвіконні можна будь-який сорт м’яти:

    1. Мохіто;

    2. м'ята Золотий ювілей, що підходить для коктейлів;

    3. м'ята Спермінт.

    rozmaryn_na_pidvikonni_yak_vyrostyty.jpg

    Розмарин

    Розмарин — найкраща спеція до м'ясних страв, овочевого рагу й піци, додає неповторного яскравого свіжого присмаку. Має яскраво виражений насичений камфорний аромат, з солодкуватими нотками, його запах нагадує запах сосни. На смак спеція трохи гостра і пряна.

    Він чудово освіжає літні напої, а в деяких країнах його навіть додають до морозива. Зелень легко вирощувати в горщиках, які можна поставити на веранду або підвіконня, а насичений аромат відлякує міль.

    Насіння розмарину потребує попередньої стратифікації (наприклад в морозильній камері),  висівають його у вологий пухкий ґрунт, злегка притискаючи насінини до поверхні ґрунту, але не присипаючи землею.

    Для проростання необхідне світло, паростки з'являться через 7-14 днів при температурі 18-24°С. Після появи пари листків сходи розсаджують по окремих горщиках. В догляді пряність невимоглива, потребує мінімального поливу, полюбляє сонячне світло.

Як висівати насіння

vyroschuvannia_prianyh_trav.jpg

Як правило, зелень в домашніх умовах росте охоче. Схема посіву:

  • засипати дренаж (керамзит);

  • додати стерильний ґрунт, залишаючи до краю 2–3 см;

  • пролити відстояною теплою водою;

  • розкидати насіння та присипати ґрунтом за необхідності;

  • зволожити із пульверизатора;

  • накрити плівкою, поставити у тепле затемнене місце та щодня провітрювати;

  • після появи сходів зняти плівку, переставити на освітлене підвіконня та у разі потреби досвічувати фітолампою;

  • періодично зволожувати посіви із пульверизатора.

Не вирощують зелень на підвіконні лише ті, хто ніколи не пробував цього робити. Уже за один сезон життя зміниться назавжди.

Головне — експериментувати із сортами та не опускати руки, якщо раптом щось не вийшло. Невдачі тут скоріше виключення, ніж правило.

09.01.2025

Повернення до списку

Відгуків поки що немає


Для написання відгуків потрібна авторизація на сайті.